Údržba a péče o textil a obuv

Zásady správného používání, udržování a ošetřování obuvi

  1. Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci. Při obouvání obuvi by měly být tkaničky rozvázané.
  2. Po každém použití je nutné nechat obuv důkladně vyschnout a vyvětrat (s vyjmutou vkládací stélkou) i po každém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek).
  3. Usňová obuv a obuv z broušených usní (samozřejmě také obuv ze syntetických materiálů a textilu) není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti - vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti - dešti a sněhu, jediným druhem obuvi, který odolá působení vody bez negativních změn je obuv celoplastová nebo celopryžová.
  4. Letní obuv a módní textilní obuv má omezenou životnost, cca jednu sezónu.
  5. Obuv u níž je podešev z lehčeného materiálu dochází k rychlému opotřebení oděrem.
  6. Obuv před prvním použitím naimpregnujte nebo nakrémujte podle druhu materiálu.
  7. Vyvarujte se rozmočení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi.
  8. Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty.
  9. V zimním období působí na svršek obuvi posypové materiály. Agresivní chemické látky narušují strukturu materálů, způsobují bobtnání a výskyt charakteristických světlý skvrn. Snažte se omezit působení takových látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Pak obuv pravidelně ošetřujte. Neošetřenou obuv, nebo poškozenou obuv těmito vlivy není možno reklamovat.
  10. Syté a tmavé odstíny broušených nebo barvených usní (např. červená, modrá) mohou částečně pouštět barvu. Též při zvýšeném pocení nohou nebo provlhnutí obuvi zevnitř, může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry pouštět barvu. Nerovnoměrná kresba líce a nestejná rozdílnost povrchu je charakteristická pro useň.
  11. Obuv nelze prát v pračce ani ručně.
  12. Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví, vkládacích či vlepovacích stélek, šněrovadel nebo stuhových uzávěrů (suchý zip, velcro) zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi, toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci-jde o základní údržbu, kterou si zajišťuje zákazník sám.
  13. Výrazné barvy vrchových materiálů mohou v průběhu používání zesvětlat. Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout.

Kožená obuv

Nečistoty a prach by měly být před čištěním odstraněny pomocí přírodního leštidla na boty, se starší kůží by se mělo manipulovat s větší opatrností.

Obuv z eko kůže

Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený ve slabém roztoku mýdla nebo tekutém pracím prášku s neutrálním pH. NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži! V žádném případe neutírejte eko kůži vlhčenými obrousky - naprostá většina obrosků je napuštěna chemií. Ekokůži za pár měsíců zcela určitě totálně a nenávratně poškodí.

Semišové boty

Jemný materiál, který potřebuje péči a pozornost, zvláště pokud se namočí. Nechte je vyschnout přirozeně a potom veškerou špínu z povrchu očistěte kartáčem na semiš. Se semišem zacházejte s největší péčí a to zejména ve světlých barvách.

Textilní obuv

Otřete nečistoty a prach, poté vyčistěte kartáčem na textil nebo čističem pěnové hmoty.

Zdobené boty

Budou potřebovat trochu více pozornosti při nošení. Korálky, kamínky, zirkony a další ozdoby mohou být ztraceny nebo poškozeny pokud se například zachytí o jiný předmět.

Podpatky

Konce podpatků jsou vyměnitelnou částí obuvi. Budou se opotřebovávat a občas mohou i upadnout. V takovém případě by měly být nahrazeny novými dobrým opravářem obuvi. Tenčí podpatky potřebují o trochu větší péči. Praskliny v chodnících je mohou oslabit a poškodit.

Symboly pro údržbu a ošetřování textilních výrobků

 symboly